• 4847-605-741-003
  • marek@gutenberg.com
  • Marek Gutenberg, Francja
Twoje pierwsze kroki do zostania pisarzem

Twoje pierwsze kroki do zostania pisarzem

Jaki jest pierwszy krok do zostania pisarzem? Można by pomyśleć, że to „napisz”, ale tak nie jest. Rozmawiając z innymi pisarzami iz tego, co wiem o mojej własnej drodze do zostania pisarzem, zdałem sobie sprawę, że największą przeszkodą dla nowych pisarzy jest to, że nie myślą o sobie jako o pisarzach. Trudno im uwierzyć, że są pisarzami, a jednak jest to coś, co musisz zrobić. Kiedy nie rozwiniesz tego przekonania, tego przekonania, staje się ono źródłem sabotażu – nie cenisz swojej pracy na tyle, aby dać jej czas i przestrzeń, której potrzebuje. Jak zaczynasz myśleć o sobie jako o pisarzu, zwłaszcza gdy nie zarabiasz na pensji jako pisarz? Oto kilka wskazówek:

Co się dzieje, gdy piszesz?

Jeśli chcesz zostać pisarzem, zakładam, że czujesz, że masz coś do powiedzenia i masz silne pragnienie, aby to powiedzieć. Możesz nie wiedzieć, jak to powiesz lub w jakiej formie (poezja, powieść, esej itp.), Ale wiesz, że coś tam jest. Dobra, bierzesz ołówek lub długopis, siadasz do komputera lub maszyny do pisania. Napisz coś. Cokolwiek piszesz, po prostu upewnij się, że masz w tym serce. Nie musi być doskonały, nie musi być schludny. To musi być wyraziste.

Następnie, choć może to być bolesne, musisz komuś pokazać to pismo. Może to być przyjaciel, może to być członek rodziny. Następnie zwróć uwagę na to, co się stanie. Czy osoba czytająca twoją pracę płakała, śmiała się lub zezłościła? Jeśli tak, to zrobiłeś to! Oznacza to, że możesz mieć wpływ na swoje pisanie. To jest coś warte. Musisz iść dalej!

Niedawno nastolatka napisała do mnie zaniepokojona, ponieważ pisze powieści i martwi się, że jej matka to przeczyta i się zdenerwuje, ponieważ myśli, że to coś, co naprawdę zrobiła nastolatka. Z jednej strony wytłumaczenie się matce jest bumem, ale z drugiej strony – wow, to znaczy, że praca młodej damy jest wiarygodna i skuteczna. Tego rodzaju opinie są trudne do zignorowania. To potężna motywacja, która pomoże Ci działać – jeśli poświęcisz czas, aby zauważyć i zaszczycić, że to się dzieje. Kiedyś pisarz powiedział mi: „Nie wiem, czy moje rzeczy są dobre. Po prostu wiem, że kiedy ludzie to czytają, płaczą”. Powiedziałem jej, że nie można uzyskać wyraźniejszej wiadomości niż taka odpowiedź. Teraz musi go tylko posłuchać.

Pielęgnuj ciszę

Jeśli masz problemy z myśleniem o tym, co masz do powiedzenia, może ci pomóc spędzenie czasu każdego dnia w ciszy. Niektórzy pisarze się modlą. Niektórzy medytują. Chodzi o to, aby przyzwyczaić się do oczyszczenia przestrzeni mózgowej i dostrojenia się do wewnętrznego głosu. Będziesz także bardziej świadomy tych małych strzępków możliwości krążących w twojej głowie, które później mogą przerodzić się w wielkie pomysły.

Co chcesz napisać? Eksperyment!

W porządku, jeśli nie wiesz, o czym chcesz pisać. Może to zająć dużo czasu, zanim zobaczysz, co przychodzi ci do głowy. Znalezienie odpowiedniej formy może zająć więcej czasu. Przeszedłem od poezji przez eseje do pisania długich listów, zanim zdecydowałem się na fikcję. Zajęło mi to lata. Nie oznacza to, że nie będę robić nic innego w tych gatunkach, ale to, co teraz robię, po prostu pasuje. Zachęcam do eksperymentowania, aż znajdziesz formę, która najlepiej pasuje do Twojego pisania.

Nieustannie przypominaj sobie, że jesteś pisarzem

Kiedy rozwiniesz w sobie przekonanie, że jesteś pisarzem, warto ustawić przypomnienia, które przeniosą Cię z powrotem do tej przestrzeni mózgu, w której musisz być, aby pisać. Kiedy siadasz do pisania, łatwo jest się rozproszyć i zacząć myśleć o zrobieniu prania lub o tym, co jest na obiad. Będziesz chciał mieć coś na biurku lub na ścianie przed sobą, co przypomina ci o powrocie do pracy i że jesteś pisarzem.

Może to być Twoja lista wartości, które przypominają Ci, że pisanie jest częścią tego, kim jesteś. Mogą to być proste słowa, takie jak TWORZENIE lub INSPIROWANIE. Isabel Allende, która pisze piękne powieści historyczne, będzie siedzieć w swoim biurze z otaczającymi ją zdjęciami, starymi zdjęciami ludzi, którzy zasadniczo reprezentują jej postacie, więc jest nimi otoczona. To umieszcza ją z powrotem w mózgu swojej książki, ponieważ siedzi w ich świecie; ci ludzie są dookoła niej.

W jakim świecie musisz być? Podróż, którą podejmiesz, aby się tam dostać, będzie jedną z wielu, które wybierzesz jako pisarz. Mam nadzieję, że te pomysły pomogą Ci stawiać pierwsze kroki. To, co napiszesz – i dokąd pójdziesz – zależy wyłącznie od Ciebie. Udanej podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *