• 4847-605-741-003
  • marek@gutenberg.com
  • Marek Gutenberg, Francja
Pracuj w firmie, która Ci odpowiada

Pracuj w firmie, która Ci odpowiada

Wszyscy chcemy zrobić wspaniałą, fantastyczną i oszałamiającą karierę. Marzymy o tym, żeby zarobić dużo pieniędzy i w jakimś określonym momencie przekazać nasz biznes naszym dzieciom. Resztę życia planujemy spędzić gdzieś nad morzem, w kraju jasnego słońca, ciepłego klimatu, pysznych owoców i wesołych ludzi. Każdy z nas ma chęć do pracy i postępu, jesteśmy pełni ambicji, wystarczająco cierpliwi, szybko się uczymy, mądrzy, energiczni… Przy tych wszystkich cechach jesteśmy marzeniem każdego pracodawcy. Ale nigdy nie podejmuj pochopnych decyzji o dołączeniu do nowej firmy. Przede wszystkim powinieneś dowiedzieć się, czy Twoja praca w tej firmie będzie dla Ciebie satysfakcjonująca, harmonijna i wygodna, krótko mówiąc, na ile ta firma Ci odpowiada.

Psychologowie wyróżniają cztery główne style zarządzania: autorytatywny, marketingowy, biurokratyczny i partycypacyjny. Świadomość specyfiki każdego stylu pomoże ci dobrze grać w karty, wysyłając życiorys do tej lub innej firmy. Firma o autorytatywnym stylu ma strukturę ściśle zhierarchizowaną: relacje między dyrektorami a podwładnymi są z góry określone. To firma dla tych, którzy lubią realizować konkretne zamówienia, preferują stały system relacji i liczą na długoterminową perspektywę rozwoju. Taki jest Twój świat, jeśli przywykłeś do brania pod uwagę najdrobniejszych szczegółów i satysfakcjonuje Cię określona pozycja w firmie. W kadrze zorientowanej na marketing każdy dąży do własnych korzyści. Jednostki maklerskie, stowarzyszenia menedżerów odnoszą się do tej kategorii. Organizacje te mają charakter tymczasowy, a ich celem jest osiągnięcie jak największych zysków w jak najkrótszym czasie. Podstawowym prawem jest tutaj wydajność, a głównym celem jest rentowność. Pracownik powinien być niezależny, pewny siebie i mieć własne pomysły na zarabianie pieniędzy. Nie każdy może znieść takie napięcie. W tych firmach cenią sobie opinię każdego człowieka, ale tylko w sferze jego projektu. Czasami Twoje pomysły mogą zostać skradzione bez Twojej zgody. Organizacje biurokratyczne oferują raj dla drobnych tyranów. Sugeruje mnóstwo bezużytecznych dokumentów. Możesz odgrywać rolę tyrana lub ofiary. Ale oba są tak odrażające, jak dla mnie.

Partycypacyjny styl zarządzania jest najbardziej zrównoważonym z czterech. Każdy członek personelu przyczynia się do rozwoju organizacji. Cenią Twoją opinię tylko dlatego, że świeży pomysł jest czasami lepszy niż porady profesjonalisty z tysiącami problemów. Firma działa zgodnie z zasadami idealnego zespołu: każdy robi to, w czym jest najlepszy, poza tym sumuje się do zbudowania idealnej piramidy z małych cegiełek. Nie zawsze lepiej jest pracować w idealnej firmie niż mieć własną firmę lub postępować zgodnie z instrukcjami. Zanim napiszesz swój cel życiorysu, zastanów się, czy będziesz w stanie stać się niezależną i niezbędną jednostką takiej firmy. Przed objęciem stanowiska w nowej firmie dokonaj wstępnej analizy stylu zarządzania firmą. Jeśli polegasz na długoterminowym zatrudnieniu w tej firmie, nie myśl, że dostosujesz się do jej zasad, jeśli są one sprzeczne z Twoją naturą. Tylko praca w harmonii ze swoim wewnętrznym światem przyniesie pozytywne rezultaty zamiast ciągłego zmęczenia i niezadowolenia z siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *