• 4847-605-741-003
  • marek@gutenberg.com
  • Marek Gutenberg, Francja
Kiedy kupować i sprzedawać

Kiedy kupować i sprzedawać

Mechanizm kupna i sprzedaży jest dość prosty. Wystarczy nacisnąć przycisk znajdujący się przed ekranem komputera. Kwestia, kiedy inwestorzy powinni kupować i sprzedawać, wymaga bardziej szczegółowej analizy.

Kiedy sprzedawać: Najlepiej byłoby sprzedawać, gdy akcje osiągną wartość godziwą. Istnieje 9 innych powodów, dla których warto sprzedawać, ale nie omówię tego tutaj. Jaka jest więc wartość godziwa akcji? Omawiałem to dużo czasu. Jednak ogólnie rzecz biorąc, akcje osiągają swoją wartość godziwą, kiedy przynoszą dochody o 3% powyżej bieżącej stopy procentowej wolnej od ryzyka. Używam 10-letnich obligacji skarbowych jako zastępstwa stopy procentowej bez ryzyka. Obecnie rentowność 10-letniej obligacji wynosi 4,46%. Wartość godziwa akcji jest zatem wtedy, gdy przynosi ona 7,46%. Odwracając plon, otrzymaliśmy następnie powszechnie stosowany współczynnik zwrotu ceny. Rentowność 7,46% odpowiada wskaźnikowi P / E na poziomie 13,4

Kiedy kupić: odpowiedź na to pytanie jest łatwiejsza. Oczywiście powinniśmy kupować akcje niższe niż sprzedajemy. Jeśli sprzedajemy akcje przy wskaźniku P / E na poziomie 13,4, to powinniśmy je kupować, gdy wskaźnik P / E jest niższy niż 13,4. O ile niżej? To zależy od tego, do jakiego zwrotu dążysz. Jeśli, powiedzmy, chcesz uzyskać zwrot w wysokości 50%, to cena zakupu jest taka, gdy cena akcji jest wyceniana na C / Z 8,93. Jeśli dążysz do zwrotu w wysokości 34%, cena zakupu wynosi 10 P / E.

Krótko mówiąc, powinniśmy kupować przy P / E 8,93, a następnie sprzedawać przy P / E 13,4, prawda? Tak, ale z wieloma zastrzeżeniami. Omówiłem te zastrzeżenia w 5 typowych błędach w stosowaniu wskaźnika P / E. Dla podkreślenia, zastosowany tu wskaźnik P / E nie jest wskaźnikiem kroczącego P / E, nie pomija wartości gotówki w bilansie, nie pomija zdarzenia jednorazowego i nie pomija zmiany stopy procentowej. W tym momencie pomijam wzrost przychodów tylko dlatego, że wyliczenie wartości godziwej dotyczy firmy z 0% wzrostem.

Możesz się zastanawiać, gdzie możesz znaleźć akcje, których P / E wynosi 13, nie mówiąc już o 8,93. Oto kilku kandydatów, którzy pomogą Ci zacząć. Seagate Technology (STX) ma przyszły P / E na poziomie 7,5 i 2,30 USD na udział w gotówce netto w bilansie. Western Digital Corporation (WDC) ma terminowy P / E na poziomie 9,75 z 2,65 USD na akcję w gotówce netto. OmniVision Technologies Inc. (OVTI) jest notowany na kursie terminowym P / E na poziomie 10,3 z 5,30 USD na akcję w gotówce netto. Magna International (MGA) jest notowany na kursie terminowym P / E na poziomie 9,72 z 4,58 USD na akcję w gotówce netto.

Należy pamiętać, że nie jest to rekomendacja kupna / sprzedaży. Poradzisz sobie bardzo dobrze, jeśli odrabiasz pracę domową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *