• 4847-605-741-003
  • marek@gutenberg.com
  • Marek Gutenberg, Francja
Dlaczego warto uczyć dzieci o pieniądzach

Dlaczego warto uczyć dzieci o pieniądzach

Czy Twoje dzieci rozumieją, jak działają pieniądze? Czy zarabiają na wykonywaniu obowiązków domowych? Czy zajmują się opieką nad dziećmi lub koszeniem trawników, aby zarobić kilka dodatkowych dolarów? Czy zabierasz ich do swojego biura w czasie przerw szkolnych, żeby zobaczyli, jak to jest pracować „prawdziwą” pracę?

Czy znają podstawy oszczędzania? Czy rozumieją, jak dowiedzieć się, która oferta jest najlepsza? Czy dajesz im dobry przykład w obchodzeniu się z pieniędzmi?

Kiedy byłem menadżerem HR w firmie konsultingowej, latem zatrudniliśmy studenta na staż. Przyszedł zapytać mnie o odliczenia FICA i Medicare w swojej pierwszej wypłacie. Grzecznie powiedział mi, że nie chce już tego odejmować i musiałam powstrzymać się od śmiechu. Zacząłem mu tłumaczyć, że podatki od wynagrodzeń nie wchodzą w grę, ale zdałem sobie sprawę, że to jego pierwsza praca i nigdy nie powiedziano mu, jaką część swojej pensji faktycznie mógłby zatrzymać. Naprawdę wierzył, że to wszystko należy do niego – nikt nigdy nie powiedział mu o tym, że wujek Sam dostał cięcie jako pierwszy.

Szokujące są statystyki dotyczące studentów, którzy kończą studia z zadłużeniem na karcie kredytowej w wysokości tysięcy dolarów. Okazuje się, że zapisując się na zajęcia na pierwszym roku studiów, zapisywali się również na kartę kredytową, nie rozumiejąc, ile to naprawdę będzie ich kosztować na dłuższą metę. Zanim więc zaczną zarabiać na życie lub oszczędzać w ramach planu 401 (k), muszą spłacić wieloletnie zadłużenie. To smutne, że nadal płacą za pizzę, którą jedli dwa lata temu.

Dla dzieci, zwłaszcza nastolatków, tak ważne jest zrozumienie pojęcia pieniędzy oraz tego, jak wpływają one do twoich rąk i wypływają z nich przez całe życie. Jak go uratować i jak go wydać. Dlaczego ważne jest, aby oddawać część innym poprzez darowizny na cele charytatywne. Jeśli nie rozwiniesz zrozumienia pieniędzy na wczesnym etapie życia, jak możesz później nimi zarządzać?

Rodzice mają obowiązek upewnić się, że ich dzieci rozumieją, jak działają pieniądze, zanim pójdą w świat, aby zarobić pierwszą wypłatę. Posiadanie tej wiedzy daje im pewność siebie w podejmowaniu mądrych decyzji dotyczących pieniędzy na drodze życiowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *