• 4847-605-741-003
  • marek@gutenberg.com
  • Marek Gutenberg, Francja
Dlaczego warto iść tradycyjną drogą Iry

Dlaczego warto iść tradycyjną drogą Iry

Istnieje wiele sposobów oszczędzania na emeryturę. Bardzo ważne jest, aby być dobrze poinformowanym, zwłaszcza że niewielu pracodawców oferuje plany emerytalne. Nawet w przypadkach, w których proponowana jest korupcja i niegospodarność, obfitują. Oznacza to, że osoby fizyczne muszą aktywnie zarządzać swoimi oszczędnościami emerytalnymi. Istnieją dwa rodzaje Iry; tradycyjna Ira i ROTH Ira.

Wybierając ten plan oszczędności emerytalnych, wpłacasz miesięczne lub roczne składki na konto IRA. Oszczędności te są opodatkowane dopiero po ich wycofaniu. Wkłady Ira mogą być przechowywane w banku lub firmie maklerskiej i mogą być inwestowane w dowolne przedsięwzięcia, w tym w akcje, certyfikaty depozytowe lub fundusze inwestycyjne. Wszystkie zarobki i zyski pozostaną nieopodatkowane, dopóki pozostają na koncie.

Jakie są główne powody wyboru tradycyjnej Iry zamiast ROTH Iry lub innego sposobu oszczędzania na emeryturę? Główną zaletą tradycyjnej Iry są oferowane oszczędności podatkowe. Również ulga podatkowa jest stosowana natychmiast w tym samym roku składkowym. Jeśli osoba, która opłacała składki, po przejściu na emeryturę będzie znajdować się w niższym przedziale podatkowym, po wycofaniu składki będą opodatkowane według niższej granicy. Może to prowadzić do znacznych oszczędności w podatkach.

Niektóre z wad tradycyjnej Iry obejmują kary za wcześniejsze wypłaty. Ofiarodawcy muszą poczekać do 70 roku życia, aby wycofać swoje składki. Jeśli tego nie zrobią, połowa tych składek zostanie skonfiskowana przez Internal Revenue Service. W przeciwieństwie do tradycyjnej Iry, ROTH Ira nie ma żadnych kar za wypłaty, ale płatnik jest opodatkowany, gdy tylko odłoży pieniądze.

Inną wadą tradycyjnej Iry jest to, że ma 10% kary za wcześniejsze wycofanie się z wieku 591/2. Od kary można odstąpić między innymi z następujących powodów: zakup domu po raz pierwszy, wydatki na studia wyższe, wydatki na leczenie i wpłaty do IRS. W przeciwnym razie można przenieść pieniądze z Iry tylko przez przeniesienie lub przelew, ale tylko przez ograniczony okres maksymalnie 60 dni. Pod koniec 60 dni płatnik musi przelać pieniądze z powrotem na konto. Tylko w ten sposób możesz uchronić swoje pieniądze przed opodatkowaniem.

Tradycyjna Ira ma również limity składek oparte na wieku, dochodzie, obecności planu pracodawcy i wspólnych składkach męża i żony, których Roth Ira nie ma. Roth Ira może pozwolić osobom z dodatkowym dochodem na zwiększenie oszczędności bez ograniczeń tradycyjnej Iry.

Jeśli masz pięćdziesiątkę i uważasz, że nie włożyłeś wystarczającego wkładu w swój Ira, zawsze możesz nadrobić zaległości, aby zaoszczędzić wystarczająco dużo na emeryturę. Eksperci finansowi są zgodni co do tego, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć oszczędzać na emeryturę i doradzają młodym ludziom, aby zaczęli jak najszybciej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *