• 4847-605-741-003
  • marek@gutenberg.com
  • Marek Gutenberg, Francja
Dlaczego każdy powinien poddawać się recyklingowi | recykling dla opornych

Dlaczego każdy powinien poddawać się recyklingowi | recykling dla opornych

Recykling przypomina trochę ćwiczenia: wszyscy wiemy, że powinniśmy to robić, ale nie wszyscy robimy to tak często, jak powinni – a niektórzy z nas w ogóle tego nie robią. Istnieje jednak wiele powodów, dla których warto starać się poddać recyklingowi jak najwięcej. Jeśli nie dbałeś o recykling śmieci, oto siedem dobrych powodów, dla których powinieneś zacząć.

Ogranicza globalne ocieplenie. Nasza planeta już zaczyna odczuwać skutki globalnego ocieplenia – i musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zmniejszyć ten wpływ. Produkcja niektórych materiałów od podstaw może uwalniać do atmosfery znaczne ilości CO2. Produkcja aluminium jest tego najlepszym przykładem – produkcja nowego aluminium wytwarza 95% więcej CO2 niż recykling starych puszek aluminiowych. Ponadto recykling papieru oszczędza drzewa – na każdą tonę papieru pochodzącego z recyklingu oszczędza się 17 drzew. Każde z tych drzew może w ciągu roku wydobyć z powietrza około 250 funtów dwutlenku węgla.

Dzięki temu jesteśmy bardziej energooszczędni. Często tworzenie czegoś od podstaw wymaga znacznie więcej energii niż recykling. Na przykład spalanie plastiku wymaga dwa razy więcej energii niż jego recykling; produkcja papieru wymaga o 64% więcej energii niż jego recykling; a recykling zaledwie jednego funta stali może zaoszczędzić wystarczająco dużo energii, aby zasilać 60-watową żarówkę przez jeden dzień.

Chroni nasze wysypiska przed przepełnieniem. Szybko kończy nam się miejsce na wysypiska śmieci – zwłaszcza w pobliżu miast. Nadmorskie miasta od dziesięcioleci wyrzucają śmieci do swoich oceanów, aby obejść ten problem, ale przy powszechnym załamaniu się środowiska morskiego nie jest to już realna opcja. Co gorsza, trudno jest znaleźć grunty na terenach podmiejskich i wiejskich, których mieszkańcy pozwolą na wjeżdżanie na ich tereny składowisk odpadów bez walki. W przyszłości presja na wysypiska będzie tylko się nasilać.

Recykling daje nam nadzieję na ten ponury scenariusz. Badania pokazują, że od 60% do 75% śmieci na wysypiskach można poddać recyklingowi. Oznacza to, że gdyby wszyscy poddawali recyklingowi, mielibyśmy od 60% do 75% mniej śmieci na naszych wysypiskach i potrzebowalibyśmy co najmniej o wiele mniej ziemi do ich usuwania.

Poprawia jakość naszych wód gruntowych. Śmieci na wysypiskach zwykle nie są w żaden sposób traktowane – po prostu wrzucane do dużej dziury i zakopywane. Wiele z tych śmieci nie jest przyjaznych dla środowiska ani łatwo biodegradowalnych – i nic dziwnego, że zanieczyszczenia mogą dostać się do naszej wody. Deszcz i inne ścieki ze składowisk przedostają się do naszych strumieni, rzek, jezior i innych dróg wodnych, niszcząc delikatne ekosystemy. Jest to również główny powód, dla którego nie jest bezpiecznie pić ze strumieni i rzek podczas wędrówek i biwakowania – nawet jeśli wygląda na to, że znajdujesz się w nieskazitelnym środowisku. Recykling zmniejsza ilość śmieci na wysypiskach, a im częściej poddajemy recyklingowi, tym bardziej nasze systemy wodne mogą stać się tak czyste, na jakie wyglądają.

Zmniejsza zanieczyszczenie powietrza. Wiele fabryk produkujących tworzywa sztuczne, metale i wyroby papierowe uwalnia toksyny do powietrza. Poddaj recyklingowi te materiały, a firmy będą mniej musiały wytwarzać nowe materiały – co pozwoli zaoszczędzić na ilości zanieczyszczeń przedostających się do naszej atmosfery. Ponadto utylizacja niektórych materiałów nadających się do recyklingu może również powodować znaczne zanieczyszczenie. Na przykład tworzywa sztuczne są często spalane w spalarniach. Tworzywa sztuczne są wytwarzane z oleju, a olej ten jest uwalniany do atmosfery, gdy plastik spala się, powodując poważne emisje gazów cieplarnianych.

Tworzy miejsca pracy. Od produkcji do przetwarzania, od zbierania do wynalazku – nie jest tajemnicą, że recykling to rozwijająca się branża, która zarabia miliardy dolarów rocznie. Nasza potrzeba recyklingu będzie coraz pilniejsza w miarę wzrostu populacji i zmian technologicznych. Recykling tworzy o wiele więcej miejsc pracy niż wysypiska śmieci – wystarczająco dużo, aby zrobić wielką różnicę w małym mieście.

Zwiększa wartość nieruchomości. Jest oczywiste, że wysypisko śmieci w pobliżu domu może znacznie obniżyć wartość nieruchomości. Recykling zmniejsza ilość ziemi potrzebnej na składowiska. Zmniejsza to liczbę domów w pobliżu wysypisk śmieci, utrzymując wartość nieruchomości i zadowolenie właścicieli domów. Im więcej ludzi poddaje się recyklingowi, tym mniej wysypisk śmieci potrzebujemy – a jeśli wystarczająca liczba ludzi się przyłączy, recykling powinien się opłacić.

To dobry interes. Zderzanie interesów ze środowiskiem to sytuacja przegrana: wszyscy cierpią. A jednak tak od lat kształtuje się debata w polityce i sferze publicznej. Szkoda, bo prawda jest taka, że ​​recykling ma sens biznesowy. Fabryki przemysłowe i zakłady przetwórcze oszczędzają mnóstwo pieniędzy na strategiach energetycznych i wydobywczych, wykorzystując materiały z recyklingu zamiast pierwotnych zasobów. Zapewniają również, że podstawowe zasoby nie staną się towarem deficytowym, utrzymując popyt i ceny na niskim poziomie oraz zapewniając, że ich działalność może trwać przez dziesięciolecia.

Jedna osoba może coś zmienić. Mając tak wiele dobrych powodów, łatwo się zniechęcić – zwłaszcza gdy problem jest tak powszechny, że trudno jest dostrzec różnicę, jaką robi Twój indywidualny wysiłek. Wiele osób uważa, że ​​jest to prawdą w przypadku recy też się trzymaj – ale prawda jest taka, że małe czynności recyklingu mają duże znaczenie. Na przykład recykling tylko jednej dużej gazety pozwoliłby uratować około 75 000 drzew. Średnio każda osoba w USA produkuje około 1600 funtów. odpadów każdego roku. Jeśli to wszystko poddasz recyklingowi, możesz zaoszczędzić około 1100 funtów. odpadów rocznie – to ponad pół tony – tylko samodzielnie!

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu zainspiruje Cię do zostania orędownikiem recyklingu – lub przynajmniej upewnienia się, że w przyszłości będziesz poddawać się recyklingowi. Recykling przynosi korzyści wszystkim, a jego zastosowanie wymaga jedynie niewielkiego sortowania śmieci. Z naszą ograniczoną przestrzenią na wysypiska śmieci i kurczącymi się zasobami jest pewne, że recykling zostanie zachowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *