• 4847-605-741-003
  • marek@gutenberg.com
  • Marek Gutenberg, Francja
Co powinieneś wiedzieć o 401k

Co powinieneś wiedzieć o 401k

401k to dobre miejsce na rozpoczęcie planowania przyszłej emerytury, bez względu na to, jak daleko jesteś od faktycznego czasu. Konto 401k to specjalny rodzaj konta oszczędnościowego, które jest zasilane bezpośrednio z Twojej wypłaty w każdym okresie rozliczeniowym. Zasada działania polega na tym, że Ty i Twój pracodawca określacie kwotę, która ma zostać potrącona z każdej otrzymywanej wypłaty, a następnie pracodawca określa Twoje zarobki przed opodatkowaniem i odlicza 401 tys. Środków z wypłaty przed opodatkowaniem.

Po zdeponowaniu na specjalnym koncie oszczędnościowym środki z 401k są następnie inwestowane w wiele różnych typów funduszy inwestycyjnych, obligacji i akcji. Wspaniałą rzeczą w planie emerytalnym 401k jest to, że wszystkie te inwestycje są całkowicie wolne od podatków, dopóki nie nadejdzie czas, w którym będziesz mógł wypłacić pieniądze z konta 401k.

Począwszy od początku lat 80. kongres stworzył plan emerytalny 401k, aby umożliwić ludziom rozpoczęcie oszczędzania pieniędzy, zanim przejdą na emeryturę z pracy. Działa jako coś w rodzaju sieci finansowej, gotowej dla Ciebie, gdy nadejdzie czas.

Istnieje kilka korzyści z 401k innych niż zwykła metoda oszczędzania zwolniona z podatku. Twój pracodawca może również mieć program dopasowania. Dzięki temu programowi Twój pracodawca dopasowałby część Twojego wkładu do 401 tys. Oznacza to, że cokolwiek wpłacisz do 401k, Twój pracodawca będzie pokrywał część tej kwoty w każdym okresie rozliczeniowym. Ponadto niektórzy pracodawcy podnoszą wysokość składki, gdy przepracowałeś u nich określoną liczbę lat.

Kolejnym ekscytującym aspektem 401k jest to, że masz możliwość określenia, gdzie trafią Twoje fundusze, gdy zostaną zainwestowane. Dla niektórych jest to ważne i daje im możliwość zmaksymalizowania oszczędności emerytalnych.

Ponadto 401k ma przenośność. Jeśli kiedykolwiek zmienisz pracę, masz wiele różnych opcji dostępnych w odniesieniu do 401k. Jedną z tych opcji jest po prostu pozostawienie 401k u poprzedniego pracodawcy. To najłatwiejsza opcja. Należy jednak mieć świadomość, że administratorzy planu mogą pobierać opłaty za prowadzenie dokumentacji konta. Inną opcją jest przeniesienie 401k do planu nowego pracodawcy. Umożliwi to dalsze wpłacanie pieniędzy na 401k, aby dodać je do pieniędzy, które już zarobiłeś i zaoszczędziłeś.

Możesz również mieć możliwość przeniesienia 401k do IRA. To świetna opcja, zwłaszcza jeśli pracodawcy oferują tylko ograniczone inwestycje. Miałbyś większą kontrolę nad tym, gdzie inwestowane są Twoje pieniądze. Na koniec możesz zdecydować się na całkowitą spieniężenie 401k. Ta opcja ma kilka wad. Kiedy wypłacasz swój plan 401k, musisz zapłacić podatki od tych pieniędzy, a także możesz otrzymać karę za wcześniejszą wypłatę.

Niezwykle ważne jest, aby w pełni rozumieć wszystkie dostępne opcje. Zważ wyniki każdego z nich przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji dotyczącej 401k. Wykształcenie, praktyczność i informacje przed podjęciem decyzji przyniosą korzyści w dłuższej perspektywie 401k i emeryturę.

Zezwala się na przedruk tego artykułu, o ile nie zostaną wprowadzone żadne zmiany i uwzględnione zostanie całe pole zasobów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *