• 4847-605-741-003
  • marek@gutenberg.com
  • Marek Gutenberg, Francja
Co naprawdę musisz wiedzieć o podatku od niani

Co naprawdę musisz wiedzieć o podatku od niani

Jeśli rozważasz zatrudnienie niani do opieki nad dziećmi, musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii dotyczących podatku od niani. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Jeśli chodzi o zatrudnienie niani, jednym z najważniejszych czynników będzie koszt. Chociaż posiadanie niani może wydawać się najlepszym rozwiązaniem dla Twoich potrzeb związanych z opieką nad dzieckiem, jeśli nie jesteś w stanie pokryć miesięcznych wydatków, jest to opcja, która szybko traci ważność. Zostaniesz wybaczony za początkowe myślenie, że tygodniowe wydatki przytaczane w większości artykułów i porad dotyczących zatrudniania niani stanowią kwotę, na którą musisz zaplanować budżet. W rzeczywistości większość dostępnych informacji dotyczy wynagrodzenia netto i nie wspomina o tym, że jako rodzic dziecka musisz również płacić podatek oprócz zwykle podawanej kwoty. Więc co musisz wiedzieć o podatku od niani?

• Ile musisz zapłacić – zatrudniając nianię na pełny etat, będziesz musiał zapłacić:

1. Składki na ubezpieczenie społeczne
2. Podatek dochodowy
3. Składka na ubezpieczenie społeczne pracodawcy

• Kiedy płacić – jeśli Twoja niania zarabia ponad 97 GBP tygodniowo, masz prawny obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, podatku dochodowego i składki na ubezpieczenie społeczne pracodawcy. Musisz założyć i obsługiwać system PAYE, prowadzić listę płac, sporządzać roczne zestawienia wszystkich płatności i zadeklarować wynagrodzenie swojej niani w Urzędzie Skarbowym.

• Co się stanie, jeśli nie zapłacisz – Ponieważ płacenie podatku od niani i składek na ubezpieczenie społeczne jest wymogiem prawnym, łamiesz prawo, jeśli tego nie zrobisz. Konsekwencją niepłacenia podatku od niani może być wysoka grzywna.

• Jak zacząć płacić – Pierwszym krokiem do ustalenia podatku dla niani jest zarejestrowanie się jako pracodawca w urzędzie skarbowym. Wtedy wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług specjalistycznego serwisu płacowego w celu uporządkowania systemu PAYE, składek na ubezpieczenie społeczne, a także udzielenia im nieocenionych porad dotyczących zatrudnienia. Te specjalistyczne firmy sprawiają, że cały proces jest mniej bolesny dla pracodawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *